Český západ, o.p.s.

27.3.2017

Je jaro, něco nového končí a něco začíná. Lidé do Českého západu přicházejí a také odcházejí. Rozšiřujeme naše služby, realizujeme nové projekty, a proto všechno také hledáme nové posily. V současné době stále hledáme NOVĚ vedoucího pracovníka pro tým sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Přidejte se k nám!

 

>>>
13.3.2017

Od ledna 2017 realizujeme nový projekt Cesta k rovnocennému vzdělávání podpořený Nadací Albatros. Jeho cílem je podpořit děti, žijící v sociálně vyloučených lokalitách, v jejich předškolní přípravě, ale také pro ně zajistit individuální podporu a odbornou pomoc tam, kde je to potřeba. Součástí projektu budou i volnočasové aktivity pro tuto skupinu dětí. Novinkou v naší činnosti bude například zprostředkování pravidelné hipoterapie pro čtyři vytipované děti. Více o projektu....

 

>>>
2.3.2017

Představujeme Vám rozhovor s naší ředitelkou Petrou Vodenkovou, který vznikl v rámci letního pobytu - kurzistů - romských novinářů, u nás v Českém západě. Více

>>>
Český západ » Článek

„Konečně jsme se odrazili od dna,“ pochvalují si ve Služetíně projekt finančně podpořený MPSV.

 

Deník, 12. 12. 2013, autor: MPSV

verze ke stažení

Téměř na konci společenského žebříčku se podle svých slov ocitli Roman Olah a Helena Půžová. To, že na něm nezůstali, přičítají především tomu, že jim pomohl projekt „Místní a profesní rozvoj Českého západu“ podporovaný Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR, který na Tepelsku a Toužimsku realizuje Český západ, o.s.

Dvaatřicetiletá Helena a  její nynější životní partner, o pět let mladší Roman, teď žijí v malé vesničce na Tepelsku, ve Služetíně. Domovem je jim tam byt ve starém paneláku, který před notnou řádkou let stavěli zemědělci pro své zaměstnance. Vybavení domácnosti je více než skromné, nicméně všude je čisto a útulno. Přesto vypadají obyvatelé bytu spokojeně. „Odrazili jsme se ode dna. A to díky Aničce,“ říkají oba s úsměvem a ohlížejí se na komunitní a terénní sociální pracovnici Annu Dunčekovou, která působí v  nedaleké Dobré Vodě. Ta už je pro ně svým způsobem členkou domácnosti a pravidelně rodinu navštěvuje.

Ve Služetíně je Helena už čtvrt roku. „Zvykla jsme si tady a hlavně se mi tady líbí,“ tvrdí mladá žena. „V tomto bytě jsme absolutně nic neměli, byla to katastrofa, začínali jsme úplně od začátku,“ vzpomíná na nedávnou dobu Roman. „Aničku jsem oslovil na schodech a hned s námi sepsala, co vše potřebujeme. Bylo to z počátku letošního roku a od té doby spolupracujeme,“ vzpomíná Roman na první kontakt se sociální pracovnicí. „Hodně nám pomohla, dostali jsme se z toho nejhoršího. Pomáhá nám při vyřizování peněz a papírů,“ chválí terénní pracovnici.

„Hlavní plus pro nás je v tom, že jsme se začlenili do normálního života a máme větší možnost starat se o naši nemocnou dcerku, jezdit s  ní na rehabilitace a  podobně. To jsme před časem vůbec nemohli, byli jsme na tom finančně hodně špatně,“ vypráví Roman, který zatím marně hledá nějakou práci. „Stejnou pomoc bych doporučil všem lidem v  podobných situacích. Moje celá rodina už to ví, mnohokrát jsme o tom mluvili,“ říká na závěr Roman.

Projekt „Místní a profesní rozvoj Českého západu“, který finančně podporuje Ministerstvo práce a  sociálních věcí ČR, mu výrazně pomohl k důstojnějšímu způsobu života. Teď, po setkání s lidmi z Českého západu, o.s., který je realizátorem projektu, se jeho život otočil jak na obrtlíku. „Jejich pomoc mi zásadně změnila život. Do té doby jsem žil z ruky do huby. Co jsem si nevydělal na šrotu, nebo pokud jsem nedostal odměnu za pomocné práce, tak jsem neměl,“ vzpomíná na neradostné chvíle Karel Červeňák.

„Dnes si ale žiji na vyšší úrovni,“ říká spokojeně. „Kontakt na sociální pracovnici jsem dostal od lidí, kterým už pomáhala. A prý velmi dobře, proto jsem se o  to zajímal,“ vypráví, jak se k  terénním pracovníkům dostal. „Nepobíral jsem žádné finanční příspěvky ani dávky. Zeptal jsem se ji na to, a ona mi pomohla. Dal jsem jí své údaje a vysvětlil, co potřebuji,“ popsal začátek spolupráce Karel. Pak se už spustil obvyklý kolotoč a  běhání po úřadech. Dnes žije Karel v Teplé v udržovaném přízemním malém bytě u silnice. „Vše si sepsala a  po týdnu přišla znova a začali jsme chodit po úřadech. Mimo jiné mi pomohla udělat občanský průkaz. Vlastně nám poskytla takový servis od A do Z,“ chválí terénní pracovnici a jejího kolegu.

„Ten mi teď pomáhá, abych mohl jít do předčasného důchodu. Je mi jednašedesát let a do práce mne už nikdo nevezme. Navíc nájemné mám sedm tisíc korun a  právě proto bych rád sehnal levnější bydlení,“ prozradil své plány Karel Červeňák. „Potíž je v  tom, že řada lidí neví, jak Český západ a  jeho lidé fungují, co vše mohou zařídit a zajistit. Doporučil bych je všem, kdo pomoc potřebují,“ radí na závěr pan Červeňák.

Cílem projektu „Místní a profesní rozvoj Českého západu“ je zlepšit dostupnost sociální služby terénního poradenství do všech sociálně vyloučených romských lokalit na Tepelsku a Toužimsku a zajistit tak obyvatelům kontakt s pomáhajícími profesemi a možnost řešení jejich situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou.

Projekt je financovaný prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z  ESF a ze státního rozpočtu ČR. Více informací o  Evropském sociálním fondu v ČR a jeho operačních programech naleznete na stránkách www.esfcr.cz.

 

Podporují nás: EU MPSV Nadační fond Znovuzrození Úřad práce Karlovy Vary Nadace ČEZ Úřad vlády ČR Karlovarský kraj Projekty OP LZZ >>>.

© Český západ, o.p.s. | design: AtelierPelc | realizace: Plus-Design.cz | přihlásit |

NAVRCHOLU.cz

Poskytujeme sociální služby

Ethnic Friendly zaměstnavatel

Český západ - Ethnic Friendly zaměstnavatel.

Ocenění Gypsy Spirit

Ocenění Gypsy Spirit 2009 pro Český západ

Poděkování Výboru dobré vůle

Poděkování Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje