Český západ, o.p.s.

13.7.2017

Ve dnech 10.6. – 20.6. 2017 se tři pracovníci organizace Český západ o.p.s. vypravili na tréninkový kurz pro pracovníky neziskových organizací zaměřený na práci s romskou mládeží. Akce byla realizována v rámci programu Erasmus +, který umožňuje vzdělávání i lidem, kteří jsou již v praxi. Organizační zajištění akce bylo v rukou  české neziskové organizace Tmelník o.s. Tato organizace zajišťuje velké množství aktivit pro mladé od 13 let, a to nejen v okolí Mělníka, ale díky partnerům i jinde, včetně zahraničí. Většinou se jedná o aktivity financované z programů EU. Mezi zúčastněnými byli nejen rumunští, ale i srbští, makedonští, italští, polští a čeští pracovníci neziskových organizací. Kurz probíhal v rumunském Banátu ve vesničkách Milcoveni a Berlište. Přičemž druhá z nich je obcí s poměrně početnou romskou komunitou   čítající asi 20 – 25 romských rodin. Mladí dobrovolníci, kteří tvořili převážnou část účastníků akce, měli možnost kromě načerpání spousty informací z historie i kultury Romů a teoretických informací o práci v komunitě, tyto své poznatky ověřit v praxi přímo při kontaktu s místními obyvateli. I když čas na práci v místě konání byl vzhledem k délce pobytu krátký, podařilo se navázat první kontakty a zrealizovat drobné seznamovací aktivity, které mohou účastníci přenést do svých neziskových organizací a díky tomu dále pokračovat v práci s komunitou tak, jak v Rumunsku začali. Z pohledu naší organizace bylo velkým přínosem především to, že došlo k navázání kontaktů se zahraničními organizacemi, které pracují s Romy a také s romskými představitel, kteří se snaží pracovat s Romy i pro Romy na mezinárodní úrovni. Doufáme, že se staneme součástí těchto mezinárodních aktivit, protože tato spolupráce může být mimo jiné velmi dobrým způsobem, jak podpořit u mladých jejich sebevědomí a chuť vzdělávat se.  

 

 

>>>
1.6.2017

K našim 15. narozeninám, které celý rok slavíme, jsme se rozhodli nadělit si nové webové stránky. V tuto chvíli tedy na těchto stránkách nepřibývají nové příspěvky ani aktualilty, vše se rozeběhne nově! Snad již brzy!

>>>
27.3.2017

Je jaro, něco nového končí a něco začíná. Lidé do Českého západu přicházejí a také odcházejí. Rozšiřujeme naše služby, realizujeme nové projekty, a proto všechno také hledáme nové posily. V současné době stále hledáme NOVĚ vedoucího pracovníka pro tým sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Přidejte se k nám!

 

>>>
Český západ » Článek

Prázdninové aktivity v Dobré Vodě a na Nové Farmě

 

Prázdniny nejsou pro Český západ, o.p.s. rozhodně mrtvým obdobím. Důkazem je mnoho aktivit pořádaných v rámci realizovaných projektů. Jejich cílem je zabavit a poučit děti a mládež ze sociálně vyloučených lokalit a předejít nežádoucím sociálním jevům. S prázdninovým programem se začalo už v posledním školním roce. Množství zajímavých aktivit jsme mohli realizovat díky projektu Lepší budoucnost pro romské děti, díky podpoře z Norských fondů.

Konec školního roku a začátek prázdnin jsme oslavili 30. 6. 2015 aktivně – v Lanovém centru v Dolních Polžicích.

Společně po lanech v různých výškách šplhaly, lezly, houpaly se, skákaly, jezdily přes vodu, bály se i předváděly neuvěřitelné akrobatické kousky a velký talent starší děti z Nové Farmy i Dobré Vody ve věku 13-18 let. Byl to adrenalin, byla to velká zábava, pro někoho i překonání strachu z výšek, pro někoho aktivita, kterou by možná rád dělal každý den či se jí věnoval třeba jednou profesionálně.
 

Významnou událostí začátku prázdnin byl turnaj Fotbal pro rozvoj

Akce organizovaná 1. 7. 2015 Ponton Plzeň, YNEX (Fotbal pro rozvoj) a MYSA (Mathare Youth Sport Association). Společný tým Dobré Vody a Nové Farmy se zúčastnil fotbalového turnaje podle pravidel F3 tedy fair – play v rámci kampaně Fotbal pro rozvoj. Velmi dobře se nám podařilo zapojit se a respektovat pravidla „fotbalu jinak.“ Každopádně i přes tropické teploty to byla vydařená akce a zážitek. Turnaj, který začínal v 10 hod dopoledne, hrálo 6 týmů, především z NZDM a jeden sestavený z ambasadorů Fotbalu pro rozvoj (6 z Keni a 6 z ČR). Odpolední program, který probíhal od 14 hodin, začal vyhlášením vítězů turnaje: Kategorie byly následující: nejvíce férový tým, nejlepší - nejaktivnější a nejférovější hráč a nejlepší mediátor. Poté jsme se, byť již trochu znaveni, zapojili se free style fotbálku, workshopu fotbalových triků, lehce nahlédli a vyzkoušeli parkour a výrobu afrických míčů z plastu. Do večerního programu, sestávajícího hlavně z koncertů jsme nevydrželi a rozhodli jsme se pro přesun směr Dobrá Voda a koupání.

 

Fotbalovým turnajem však česko-keňské aktivity neskončily, ale naopak se přesunuly na Český západ. V pátek 3. července navštívil Dobrou Vodu a Český západ česko-keňský tým ambasadorů Fotbalu pro rozvoj. Šest pracovníků organizace Mathare Youth Sports Association z Keni a skupina dobrovolníků z Čech, kteří pomáhají letošní kampaň realizovat. Přes počáteční nesnáze (autobus odmítl tak velkou afro-českou skupinu z Plzně do Toužimi odvézt, naštěstí další dopravce to již zvládl) se celá návštěva uskutečnila. Program začal besedou se zaměstnanci Českého Západu o aktivitách a poslání jak ČZ, tak především keňské organizace MYSA, která využívá fotbalu jako prostředku ke vzdělávání a k sociální i komunitní práci. Po společném obědě z kotlíku na ohni následoval odpolední program - tanec DV, africký tanec, výměna kroků a společný tanec, stánek s afro šperky, hry pro děti, fotbal podle zvláštních pravidel F3 fotbalu a další. Zúčastnili se jak děti a mládež z Dobré Vody a Nové Farmy, tak někteří zaměstnanci a dospělí z DV. Setkání bylo vydařenou a jedinečnou akcí a mezikulturním setkáním, které si užili všichni zúčastnění.

 

Dobrodružství se neodehrávala pouze na hřišti, ale také na raftech. Ve čtvrtek 9. 7. v 8.30 hod odjela výprava z Dobré Vody do města Loket nad Ohří. Ve vodáckém campu jsme si vyzvedli dva rafty, barely na věci a vyrazili jsme po proudu do Karlových Varů. Na plavbu jely starší děti z Dobré Vody (2 dívky + 4 chlapci), přidali se dva chlapci z Pěkovic a tři dospělí se účastnili jako dozor. Plavba nám trvala 4 hodiny. Užili jsme si přírodní krásu okolí řeky Ohře, poznaly jsme Svatošské skály a Karlovy Vary z hladiny řeky. Cílem výletu bylo kromě poznání řeky Ohře také prožití nového zážitku a navození spolupráce s jinými dětmi. Zážitek tak umožňuje dětem z rizikového prostředí vyzkoušet si, že volný čas se dá prožít jinak než u automatů, alkoholu či lehkých drog.

 

V letošním roce se také zrealizoval 1. letní ping-pongový turnaj v Dobré Vodě. Dne 17. 7. 2015 se turnaje o Zlatý pohár zúčastnilo 14 borců (z řad mládeže především Dobrá Voda, dva z Nové Farmy a 4 pracovníci Českého západu). Vzhledem k větru a tropické teplotě venku, se turnaj odehrál v sále komunitního centra, aby se předešlo častému úniku míčku a také přehřátí hráčů. Turnaj byl vyřazovací, ze 7 hráčů, kteří postoupili do semi-finále, zůstali ve finále 4 hráči s velmi vyrovnanými schopnostmi a nasazením. Zlatý pohár nakonec po mnoha odehraných zápasech získal Tomáš Kolena (pracovník ČZ), na druhém místě se umístil Karel Kolena a na třetím Filip Kolena. Další turnaj plánujeme na konec prázdnin.

 

Každoročně navštěvovanou událostí je již tradičně Romský festival Sokolov. V neděli 19. 7. 2015 jsme proto vyrazili do Sokolova na 5-tý Romský festival. V rámci festivalu probíhal turnaj v malé kopané, kterého se zúčastnilo devět mužstev z celého kraje. My jsme vyslali do boje o pohár dvě mužstva. Jedno mužstvo získalo třetí místo a hráči si odvezli pohár, což byl velký úspěch. Navázaly se nové kontakty a hráči byli pozváni na další turnaje.

 

 


Během festivalu probíhal program – přehlídka tanečních souborů a kapel z celé republiky. My jsme se představili s tanečním souborem. Tanečnice vystoupily ve dvou blocích. S tanečním vystoupením měla děvčata velký úspěch.

 

 

Abychom po festivalu odměnili děti za vynaložené úsilí při prezentaci Českého západu, zajeli jsme do Nového Sedla na vyčištěný a upravený rybník Anna. Rybník má vybudované schody pro vstup do vody a pěknou pláž z kamínků. Nedaleko rybníka jsou umístěny herní prvky. Voda byla teplá a děti si koupání užily.
Do konce prázdnin nás čeká ještě mnoho aktivit, o kterých budeme průběžně informovat.

 

 


 

Podporují nás: EU MPSV Nadační fond Znovuzrození Úřad práce Karlovy Vary Nadace ČEZ Úřad vlády ČR Karlovarský kraj Projekty OP LZZ >>>.

© Český západ, o.p.s. | design: AtelierPelc | realizace: Plus-Design.cz | přihlásit |

NAVRCHOLU.cz

Poskytujeme sociální služby

Ethnic Friendly zaměstnavatel

Český západ - Ethnic Friendly zaměstnavatel.

Ocenění Gypsy Spirit

Ocenění Gypsy Spirit 2009 pro Český západ

Poděkování Výboru dobré vůle

Poděkování Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje