Český západ, o.p.s.

13.7.2017

Ve dnech 10.6. – 20.6. 2017 se tři pracovníci organizace Český západ o.p.s. vypravili na tréninkový kurz pro pracovníky neziskových organizací zaměřený na práci s romskou mládeží. Akce byla realizována v rámci programu Erasmus +, který umožňuje vzdělávání i lidem, kteří jsou již v praxi. Organizační zajištění akce bylo v rukou  české neziskové organizace Tmelník o.s. Tato organizace zajišťuje velké množství aktivit pro mladé od 13 let, a to nejen v okolí Mělníka, ale díky partnerům i jinde, včetně zahraničí. Většinou se jedná o aktivity financované z programů EU. Mezi zúčastněnými byli nejen rumunští, ale i srbští, makedonští, italští, polští a čeští pracovníci neziskových organizací. Kurz probíhal v rumunském Banátu ve vesničkách Milcoveni a Berlište. Přičemž druhá z nich je obcí s poměrně početnou romskou komunitou   čítající asi 20 – 25 romských rodin. Mladí dobrovolníci, kteří tvořili převážnou část účastníků akce, měli možnost kromě načerpání spousty informací z historie i kultury Romů a teoretických informací o práci v komunitě, tyto své poznatky ověřit v praxi přímo při kontaktu s místními obyvateli. I když čas na práci v místě konání byl vzhledem k délce pobytu krátký, podařilo se navázat první kontakty a zrealizovat drobné seznamovací aktivity, které mohou účastníci přenést do svých neziskových organizací a díky tomu dále pokračovat v práci s komunitou tak, jak v Rumunsku začali. Z pohledu naší organizace bylo velkým přínosem především to, že došlo k navázání kontaktů se zahraničními organizacemi, které pracují s Romy a také s romskými představitel, kteří se snaží pracovat s Romy i pro Romy na mezinárodní úrovni. Doufáme, že se staneme součástí těchto mezinárodních aktivit, protože tato spolupráce může být mimo jiné velmi dobrým způsobem, jak podpořit u mladých jejich sebevědomí a chuť vzdělávat se.  

 

 

>>>
1.6.2017

K našim 15. narozeninám, které celý rok slavíme, jsme se rozhodli nadělit si nové webové stránky. V tuto chvíli tedy na těchto stránkách nepřibývají nové příspěvky ani aktualilty, vše se rozeběhne nově! Snad již brzy!

>>>
27.3.2017

Je jaro, něco nového končí a něco začíná. Lidé do Českého západu přicházejí a také odcházejí. Rozšiřujeme naše služby, realizujeme nové projekty, a proto všechno také hledáme nové posily. V současné době stále hledáme NOVĚ vedoucího pracovníka pro tým sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Přidejte se k nám!

 

>>>
Český západ » Dětské hřiště v Dobré Vodě má nové barvy díky letní komunitní brigádě

Dětské hřiště v Dobré Vodě má nové barvy díky letní komunitní brigádě

Karlovarský kraj / Toužim – Dobrá Voda, Teplá – Nová Farma / 26.8.2016

Obyvatelé Dobré Vody u Toužimi zvelebují při veřejných komunitních brigádách svou vesnici pro sebe i návštěvníky odjinud. Pomáhají jim při tom komunitní pracovnice organizace Český západ, které spolu s nimi brigády připravují a organizují.  Letní brigáda, přinesla mnoho nových barev na herní prvky dětského hřiště a také jeho celkovou úpravu a údržbu.  Stejně jako při dalších brigádách se uklízela veřejná prostranství ve vesnici – altán, sezení kolem rumpálu, fotbalové hřiště a prostory kolem panelového domu a upravovala se i Ptačí stezka. Kus práce se odvedl také na komunitní bylinkovo-zeleninové zahrádce.

„V květnu jsme se rozhodli rozšířit naši komunitní bylinkovou zahrádku, kterou jsme založili vloni a o kterou se lidé starají, o zeleninovo-ovocnou. Zahradnictví v Drmouli bylo velmi vstřícné a prodalo nám za zvýhodněnou cenu ovocné a květinové keře - hrušeň, rybízy, angrešt, túje, bylinky na doplnění a zeleninu.  Kromě toho jsme dostali darem také květiny do truhlíků, díky kterým jsme mohli zopakovat akci Rozkvetlé okno.“ Vypráví komunitní pracovnice Jana Siváková.

Komunitní brigády a zájem o prostředí, ve kterém žijeme, jsou jen jednou z mnoha komunitních aktivit, které v Dobré Vodě, ale také v další lokalitě na Nové Farmě, ve které Český západ působí, probíhají.  Každoročně se koná velká oslava Mezinárodního dne Romů, dětské dny,  již poněkolikáté proběhla v Dobré Vodě a v Teplé Férová snídaně, která přilákala mnohé obyvatele a sousedy ke společnému ochutnávání domácích dobrot a povídání. 

„Díky našemu projektu Na vlastní nohy a podpoře Úřadu vlády ČR a jeho dotačnímu titulu Prevence sociálního vyloučení a komunitní práce se snažíme podporovat a rozvíjet komunitní práci v sociálně vyloučených lokalitách Dobré Vodě a na Nové Farmě již mnoho let. Samotná realizace je obtížná, především z časového hlediska. Může trvat několik let, než se objeví viditelné výsledky. Budování důvěry mezi komunitním pracovníkem a členy komunity je zdlouhavá a zároveň velmi křehká záležitost. Věříme však, že zapojením se do projektu a probouzením zájmu o místo a komunitu, ve které žiji, přináší mnoho pozitivních změn pro osobní život každého člověka zvlášť i celku.“ popisuje vedoucí sociálních služeb a komunitní pracovnice Anna Juráčková.

Český západ poskytuje lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku (Dobrá Voda, Nová Farma, Poutnov, Horní Poutnov, Služetín, Pěkovice, Křepkovice, Hoštěc, Mrázov) sociální služby a pomáhá jim řešit jejich nepříznivé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení, zdravotní péče a kontaktu s majoritou. Více informací o činnosti organizace lze získat na www.cesky-zapad.cz nebo www.facebook.com/Ceskyzapad. 

Podporují nás: EU MPSV Nadační fond Znovuzrození Úřad práce Karlovy Vary Nadace ČEZ Úřad vlády ČR Karlovarský kraj Projekty OP LZZ >>>.

© Český západ, o.p.s. | design: AtelierPelc | realizace: Plus-Design.cz | přihlásit |

NAVRCHOLU.cz

Poskytujeme sociální služby

Ethnic Friendly zaměstnavatel

Český západ - Ethnic Friendly zaměstnavatel.

Ocenění Gypsy Spirit

Ocenění Gypsy Spirit 2009 pro Český západ

Poděkování Výboru dobré vůle

Poděkování Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje