Český západ, o.p.s.

13.7.2017

Ve dnech 10.6. – 20.6. 2017 se tři pracovníci organizace Český západ o.p.s. vypravili na tréninkový kurz pro pracovníky neziskových organizací zaměřený na práci s romskou mládeží. Akce byla realizována v rámci programu Erasmus +, který umožňuje vzdělávání i lidem, kteří jsou již v praxi. Organizační zajištění akce bylo v rukou  české neziskové organizace Tmelník o.s. Tato organizace zajišťuje velké množství aktivit pro mladé od 13 let, a to nejen v okolí Mělníka, ale díky partnerům i jinde, včetně zahraničí. Většinou se jedná o aktivity financované z programů EU. Mezi zúčastněnými byli nejen rumunští, ale i srbští, makedonští, italští, polští a čeští pracovníci neziskových organizací. Kurz probíhal v rumunském Banátu ve vesničkách Milcoveni a Berlište. Přičemž druhá z nich je obcí s poměrně početnou romskou komunitou   čítající asi 20 – 25 romských rodin. Mladí dobrovolníci, kteří tvořili převážnou část účastníků akce, měli možnost kromě načerpání spousty informací z historie i kultury Romů a teoretických informací o práci v komunitě, tyto své poznatky ověřit v praxi přímo při kontaktu s místními obyvateli. I když čas na práci v místě konání byl vzhledem k délce pobytu krátký, podařilo se navázat první kontakty a zrealizovat drobné seznamovací aktivity, které mohou účastníci přenést do svých neziskových organizací a díky tomu dále pokračovat v práci s komunitou tak, jak v Rumunsku začali. Z pohledu naší organizace bylo velkým přínosem především to, že došlo k navázání kontaktů se zahraničními organizacemi, které pracují s Romy a také s romskými představitel, kteří se snaží pracovat s Romy i pro Romy na mezinárodní úrovni. Doufáme, že se staneme součástí těchto mezinárodních aktivit, protože tato spolupráce může být mimo jiné velmi dobrým způsobem, jak podpořit u mladých jejich sebevědomí a chuť vzdělávat se.  

 

 

>>>
1.6.2017

K našim 15. narozeninám, které celý rok slavíme, jsme se rozhodli nadělit si nové webové stránky. V tuto chvíli tedy na těchto stránkách nepřibývají nové příspěvky ani aktualilty, vše se rozeběhne nově! Snad již brzy!

>>>
27.3.2017

Je jaro, něco nového končí a něco začíná. Lidé do Českého západu přicházejí a také odcházejí. Rozšiřujeme naše služby, realizujeme nové projekty, a proto všechno také hledáme nové posily. V současné době stále hledáme NOVĚ vedoucího pracovníka pro tým sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Přidejte se k nám!

 

>>>
Český západ » Média » Užitečné informace

Užitečné informace

 

Český západ působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku, kde nabízí sociální služby. Organizace sídlí v Karlovarském kraji v obci Dobrá Voda (mapa), která leží asi 9 km jihozápadně od města Toužim, jejíž je správní součástí.

Vznik organizace Český západ iniciovali bratři trapisté z nedalekého kláštera v Novém Dvoře (podívejte se na dokument o trapistech). Občanské sdružení Český západ vzniklo 17. prosince 2001, o 12 let později se organizace 31. prosince 2013 transformovala v obecně prospěšnou společnost. Více informací o historii >>>

Sídlo Českého západu (komunitní centrum) se nalézá v těsné blízkosti panelového domu v Dobré Vodě obývaného převážně romskou komunitou. Kontakty a mapa >>>

Cílovou skupinou jsou obyvatelé sociálně vyloučených lokalit z Toužimska a Tepelska. Nejdéle působí Český západ v obci Dobrá Voda, kde žije trvale asi 110 obyvatel, z toho je zhruba 90 obyvatel romské národnosti. Tato komunita obývá panelový dům na kraji obce. Zhruba polovinu romské komunity v Dobré Vodě tvoří děti a mládež, kteří navštěvují mateřskou školku, základní školu nebo základní školu praktickou a SOU v Toužimi.

Nezaměstnanost romské komunity v Dobré Vodě byla před zahájením činnosti Českého západu téměř 100 %, dnes z obyvatel romské komunity pracuje zhruba 60 % (stav v roce 2012 v hlavní pracovní sezóně roku). Organizace spolupracuje při vytváření pracovních míst s Úřadem práce.

Český západ provozuje vlastní šicí dílnu v městě Teplá, kde zaměstnává obyvatelky sociálně vyloučených lokalit. Jejich výrobky je možné koupit v eshopu Českého západu. E-shop nabízí keramické a textilní výrobky jako jsou nákupní tašky, kapsáře, ubrusy a prostírání, kuchyňské zástěry a chňapky, pytlíky na pečivo, bylinky či obuv.

Fotografie z naší činnosti naleznete ve fotogalerii.

Český západ můžete podpořit různými způsoby, více informací naleznete na stránce Jak nám pomoci.

Český západ spolupracuje s městem Toužim, se Základní školou Toužim, Úřadem práce Karlovy Vary a dalšími subjekty.

 


Podporují nás: EU MPSV Nadační fond Znovuzrození Úřad práce Karlovy Vary Nadace ČEZ Úřad vlády ČR Karlovarský kraj Projekty OP LZZ >>>.

© Český západ, o.p.s. | design: AtelierPelc | realizace: Plus-Design.cz | přihlásit |

NAVRCHOLU.cz

Poskytujeme sociální služby

Ethnic Friendly zaměstnavatel

Český západ - Ethnic Friendly zaměstnavatel.

Ocenění Gypsy Spirit

Ocenění Gypsy Spirit 2009 pro Český západ

Poděkování Výboru dobré vůle

Poděkování Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje