Český západ, o.p.s.

13.7.2017

Ve dnech 10.6. – 20.6. 2017 se tři pracovníci organizace Český západ o.p.s. vypravili na tréninkový kurz pro pracovníky neziskových organizací zaměřený na práci s romskou mládeží. Akce byla realizována v rámci programu Erasmus +, který umožňuje vzdělávání i lidem, kteří jsou již v praxi. Organizační zajištění akce bylo v rukou  české neziskové organizace Tmelník o.s. Tato organizace zajišťuje velké množství aktivit pro mladé od 13 let, a to nejen v okolí Mělníka, ale díky partnerům i jinde, včetně zahraničí. Většinou se jedná o aktivity financované z programů EU. Mezi zúčastněnými byli nejen rumunští, ale i srbští, makedonští, italští, polští a čeští pracovníci neziskových organizací. Kurz probíhal v rumunském Banátu ve vesničkách Milcoveni a Berlište. Přičemž druhá z nich je obcí s poměrně početnou romskou komunitou   čítající asi 20 – 25 romských rodin. Mladí dobrovolníci, kteří tvořili převážnou část účastníků akce, měli možnost kromě načerpání spousty informací z historie i kultury Romů a teoretických informací o práci v komunitě, tyto své poznatky ověřit v praxi přímo při kontaktu s místními obyvateli. I když čas na práci v místě konání byl vzhledem k délce pobytu krátký, podařilo se navázat první kontakty a zrealizovat drobné seznamovací aktivity, které mohou účastníci přenést do svých neziskových organizací a díky tomu dále pokračovat v práci s komunitou tak, jak v Rumunsku začali. Z pohledu naší organizace bylo velkým přínosem především to, že došlo k navázání kontaktů se zahraničními organizacemi, které pracují s Romy a také s romskými představitel, kteří se snaží pracovat s Romy i pro Romy na mezinárodní úrovni. Doufáme, že se staneme součástí těchto mezinárodních aktivit, protože tato spolupráce může být mimo jiné velmi dobrým způsobem, jak podpořit u mladých jejich sebevědomí a chuť vzdělávat se.  

 

 

>>>
1.6.2017

K našim 15. narozeninám, které celý rok slavíme, jsme se rozhodli nadělit si nové webové stránky. V tuto chvíli tedy na těchto stránkách nepřibývají nové příspěvky ani aktualilty, vše se rozeběhne nově! Snad již brzy!

>>>
27.3.2017

Je jaro, něco nového končí a něco začíná. Lidé do Českého západu přicházejí a také odcházejí. Rozšiřujeme naše služby, realizujeme nové projekty, a proto všechno také hledáme nové posily. V současné době stále hledáme NOVĚ vedoucího pracovníka pro tým sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Přidejte se k nám!

 

>>>
Český západ » Tisková zpráva

Textilní dílna Českého západu byla na exkurzi u výrobce čalouněného nábytku

 

verze ke stažení

Karlovarský kraj // Teplá, Toužim – Dobrá Voda // 18. 7. 2013

Pět pracovnic textilní dílny občanského sdružení Český západ z Dobré Vody na Toužimsku navštívilo 10. července v rámci exkurze mariánskolázeňského výrobce čalouněného nábytku Nová Karna. Cílem exkurze bylo seznámit pracovnice textilní dílny Českého západu se systémem a postupy práce v komerční firmě a zároveň hledat inspiraci pro rozvoj vlastní dílny. Jejím hlavním cílem je vedle vytváření zisku zaměstnávání osob ze sociálně vyloučených lokalit, které si obtížně hledají práci.

Ředitel Nové Karny Ing. Jan Budka ženy nejdříve přivítal, seznámil je s činností a výrobním programem firmy. Poté je předal svému asistentovi, který ženy provedl celým areálem závodu. Ženy měly možnost si projít jednotlivé fáze výroby čalouněného nábytku – od střediska vývoje nábytku, přes stříhárnu, šicí dílnu, truhlárnu až po čalounickou dílnu. „Bylo zajímavé vidět, jak se vůbec takový gauč nebo křeslo vyrábí. Nikdy jsem neměla možnost vidět, co se vlastně skrývá pod potahovou látkou obyčejného křesla. Byla to dobrá zkušenost,“ uvedla paní Margita, jedna ze šiček textilní dílny Českého západu.

Textilní dílna Českého západu má pracovně tréninkový charakter. V dílně pracují ženy ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku v Karlovarském kraji. Tyto ženy nejdříve získaly potřebnou kvalifikaci v rekvalifikačním kurzu a poté i plnohodnotné zaměstnání v blízkosti svého bydliště. Textilní dílna v Dobré Vodě se zaměřuje na ruční výrobu z přírodních materiálů jako je len a bavlna. V dílně se šijí na průmyslových strojích zakázky nejen pro větší firmy, ale také praktické a profesionální výrobky pro jednotlivce, které Český západ prodává prostřednictvím internetového obchodu www.eshop.cesky-zapad.cz.

„Nová Karna je tradičním výrobcem čalouněného nábytku s dlouholetou tradicí. Zaměřuje se na výrobu sedacích souprav, čalouněných postelí, hotelových přistýlek, poskytuje opravy nábytku a dekoratérské práce,“ představuje firmu Nová Karna její ředitel Ing. Jan Budka. „Naše společnost zaměstnává v současné době 50 zaměstnanců. Výrobky nabízíme ve vlastní prodejně, ale také v prodejnách nábytku po celé ČR i v Německu. Svým zákazníkům nabízíme kvalitní a poctivou práci a jsme rádi, že jsme se o naše zkušenosti mohli podělit s pracovníky textilní dílny Českého západu a tímto způsobem alespoň trochu podpořit jejich činnost. Pokud by to bylo možné, rádi bychom v budoucnu spolu více spolupracovali,“ uzavírá Jan Budka.

„Český západ vytváří pracovní místa tam, kde široko daleko nejsou. Nabízí příležitost a uplatnění těm, kteří o to stojí. Jim a mnohým dalším pomáhá Český západ řešit jejich tíživé životní situace, zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou,“ uvedla Kamila Součková, koordinátorka zaměstnávání Českého západu. V letech 2011-2013 fungovala textilní dílna Českého západu díky podpoře projektu Návrat do práce, návrat do společnosti, reg. č. CZ.1.04/3.3.05/68.00257, který podpořil Evropský sociální fond, Evropská unie, Operační program Lidské zdroje a zaměstnanost. Podporujeme vaši budoucnost - www.esfcr.cz. Více informací o činnosti organizace lze získat na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz.

 

Podporují nás: EU MPSV Nadační fond Znovuzrození Úřad práce Karlovy Vary Nadace ČEZ Úřad vlády ČR Karlovarský kraj Projekty OP LZZ >>>.

© Český západ, o.p.s. | design: AtelierPelc | realizace: Plus-Design.cz | přihlásit |

NAVRCHOLU.cz

Poskytujeme sociální služby

Ethnic Friendly zaměstnavatel

Český západ - Ethnic Friendly zaměstnavatel.

Ocenění Gypsy Spirit

Ocenění Gypsy Spirit 2009 pro Český západ

Poděkování Výboru dobré vůle

Poděkování Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje