Český západ, o.p.s.

13.7.2017

Ve dnech 10.6. – 20.6. 2017 se tři pracovníci organizace Český západ o.p.s. vypravili na tréninkový kurz pro pracovníky neziskových organizací zaměřený na práci s romskou mládeží. Akce byla realizována v rámci programu Erasmus +, který umožňuje vzdělávání i lidem, kteří jsou již v praxi. Organizační zajištění akce bylo v rukou  české neziskové organizace Tmelník o.s. Tato organizace zajišťuje velké množství aktivit pro mladé od 13 let, a to nejen v okolí Mělníka, ale díky partnerům i jinde, včetně zahraničí. Většinou se jedná o aktivity financované z programů EU. Mezi zúčastněnými byli nejen rumunští, ale i srbští, makedonští, italští, polští a čeští pracovníci neziskových organizací. Kurz probíhal v rumunském Banátu ve vesničkách Milcoveni a Berlište. Přičemž druhá z nich je obcí s poměrně početnou romskou komunitou   čítající asi 20 – 25 romských rodin. Mladí dobrovolníci, kteří tvořili převážnou část účastníků akce, měli možnost kromě načerpání spousty informací z historie i kultury Romů a teoretických informací o práci v komunitě, tyto své poznatky ověřit v praxi přímo při kontaktu s místními obyvateli. I když čas na práci v místě konání byl vzhledem k délce pobytu krátký, podařilo se navázat první kontakty a zrealizovat drobné seznamovací aktivity, které mohou účastníci přenést do svých neziskových organizací a díky tomu dále pokračovat v práci s komunitou tak, jak v Rumunsku začali. Z pohledu naší organizace bylo velkým přínosem především to, že došlo k navázání kontaktů se zahraničními organizacemi, které pracují s Romy a také s romskými představitel, kteří se snaží pracovat s Romy i pro Romy na mezinárodní úrovni. Doufáme, že se staneme součástí těchto mezinárodních aktivit, protože tato spolupráce může být mimo jiné velmi dobrým způsobem, jak podpořit u mladých jejich sebevědomí a chuť vzdělávat se.  

 

 

>>>
1.6.2017

K našim 15. narozeninám, které celý rok slavíme, jsme se rozhodli nadělit si nové webové stránky. V tuto chvíli tedy na těchto stránkách nepřibývají nové příspěvky ani aktualilty, vše se rozeběhne nově! Snad již brzy!

>>>
27.3.2017

Je jaro, něco nového končí a něco začíná. Lidé do Českého západu přicházejí a také odcházejí. Rozšiřujeme naše služby, realizujeme nové projekty, a proto všechno také hledáme nové posily. V současné době stále hledáme NOVĚ vedoucího pracovníka pro tým sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi. Přidejte se k nám!

 

>>>
Český západ » Tisková zpráva

Předseda Sněmovny Jan Hamáček navštívil Dobrou Vodu u Toužimi


verze ke stažení, fotogalerie, videoreportáž (zač. ve 3:35 minutě)
Toužim – Dobrá Voda (okr. Karlovy Vary) / 10. 9. 2014
Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček včera navštívil v rámci své návštěvy Karlovarského kraje i sociálně vyloučenou lokalitu v Dobré Vodě u Toužimi. Zde se setkal se zástupci organizace Český západ, která na Toužimsku a Tepelsku nabízí potřebným sociální služby, pomáhá řešit jejich nepříznivé životní situace a podporuje rodiny s dětmi v tom, aby děti úspěšně zvládaly školní docházku.

Jan Hamáček přijel do Dobré Vody v odpoledních hodinách v doprovodu poslankyně Parlamentu ČR a zastupitelky Karlovarského kraje Markéty Wernerové a dalších hostů. Společně se zajímali o práci Českého západu a problémy, které trápí obyvatele sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku. Pracovníci Českého západu také upozornili, že v těchto lokalitách nežijí jen pouze Romové, ale stále více narůstá počet lidí z majoritní společnosti, které se dostávají na okraj společnosti a potýkají se s dluhy, exekucemi a dalšími problémy.

Dle kanceláře Poslanecké sněmovny se na Karlovarsku nachází poměrně velké množství sociálně vyloučených oblastí, proto není náhodou, že předseda Sněmovny zavítal do Dobré Vody, v níž realizuje svůj úspěšný projekt organizace Český západ. Podle Jana Hamáčka představuje práce sdružení s vyloučenou entitou smysluplnou cestu, která může přinést inspiraci pro vytvoření komplexního přístupu vůči vyloučeným lokalitám. Český západ dnes pomáhá více než 250 lidem.

To, že se jedná o mimořádný projekt, dokazuje mimo jiné i zájem představitelů státu i veřejnosti, připomněla ředitelka Českého západu Eva Halbrštátová, která hosty v Dobré Vodě přivítala. Návštěvě Jana Hamáčka předcházely v létě návštěvy místopředsedy poslanecké sněmovny Jana Bartoška a ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové, která Český západ navštívila spolu s náměstkem hejtmana Karlovarského kraje Miloslavem Čermákem a dalšími zástupci kraje.

Jan Hamáček se kromě návštěvy Dobré Vody setkal také s vedením kraje, představiteli Chebu a Ostrova, absolvoval diskusi se studenty ostrovského gymnázia. „Nedostatečné dopravní spojení, sociální problémy zejména vyloučených oblastí a přeshraniční spolupráce s Německem – to jsou aktuální témata, která se dotýkají mnoha obcí a měst na Karlovarsku a rovněž celého kraje," vysvětlil po své návštěvě Karlovarska Jan Hamáček.

Český západ poskytuje lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku (Dobrá Voda, Nová Farma, Poutnov, Horní Poutnov, Služetín, Pěkovice, Křepkovice, Hoštěc, Mrázov) sociální služby a pomáhá jim řešit jejich nepříznivé životní situace zejména v oblasti zaměstnání, vzdělávání, bydlení, zdravotní péče a kontaktu s majoritou. Český západ podporuje rodiny s dětmi v tom, aby děti úspěšně zvládaly školní docházku. Organizace dále provozuje v Teplé vlastní textilní dílnu, kde pracují ženy, které byly dlouhodobě nezaměstnané. Výrobky dílen je možné zakoupit v internetovém obchodě www.eshop.cesky-zapad.cz. Více informací o činnosti organizace lze získat na www.cesky-zapad.cz.

Více informací:
Mgr. Eva Haunerová – tisková mluvčí, Český západ, o.p.s., mobil: +420 602 663 513
 

Podporují nás: EU MPSV Nadační fond Znovuzrození Úřad práce Karlovy Vary Nadace ČEZ Úřad vlády ČR Karlovarský kraj Projekty OP LZZ >>>.

© Český západ, o.p.s. | design: AtelierPelc | realizace: Plus-Design.cz | přihlásit |

NAVRCHOLU.cz

Poskytujeme sociální služby

Ethnic Friendly zaměstnavatel

Český západ - Ethnic Friendly zaměstnavatel.

Ocenění Gypsy Spirit

Ocenění Gypsy Spirit 2009 pro Český západ

Poděkování Výboru dobré vůle

Poděkování Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje

Asociace Nevládních Neziskových Aktivit Karlovarského Kraje